مانیتورینگ و مدیریت شبکه

مدیریت رخدادها و اطلاعات امنیتی
جولای 16, 2020
شبکه و زیر ساخت
جولای 16, 2020

مانیتورینگ و مدیریت شبکه :

امروزه در شبکه های بزرگ و کوچگ در تمامی اقصی نقاط جهان فعالیت مانیتورینگ را میتوان چشم همیشه بیدار مدیران شبکه نامید. همچنانکه مدیریت خوب، بدون در اختیار داشتن اطلاعات ناب و امکانات پردازشی مناسب میسر نیست، گرداندن شبکه کامپیوتری بدون رصد کردن وضعیت سرویس ها امری بسیار پرمخاطره و هزینه بر است.حتی اگر شما یک مدیر شبکه توانای کامپیوتری باشید، باز به صورت لحظه ای امکان رصد تمامی سرورها، سرویس ها و تجهیزات شبکه برای شما میسر نخواهد بود.

به طور کلی مانیتورینگ و مدیریت شبکه به فرآیند اندازه گیری، پایش و کنترل منابع روی یک یا چند لینک ارتباط با شبکه گفته می­شود. برای این منظور، ابزارهای متفاوت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد که هر یک نیازمند دانش فنی و مهارت خاص خواهد بود. اما در این میان ابزارهایی که از قابلیت مدیریت پهنای باند و مانیتورینگ به شکل هوشمند برخوردار هستند، در اولویت هستند. پایش و کنترل سرورها، سامانه های مجازی، سنسورهای محیطی، ذخیره سازها، UPS ، شبکه و ارتباطات، ایستگاه های کاری، پایگاه داده، نرم افزارها، وب سرویس ها، ترافیک ورودی و خروجی، پهنای باند و … از جمله منابع مورد نظر هستند.

اهداف سامانه مانیتورینگ:

دقت و جامعیت در داده ها

کاهش هزینه های نگهداری

یکپارچه سازی مدیریت در تمامی لایه های شبکه

افزایش سرعت و کارایی عملیات

بالابردن کیفیت سرویس ها

 

SolarWinds

شرکت SolarWinds یکی از بزرگترین تولید کنندگان نرم­ افزارهای مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات می­باشد. این شرکت که درسال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده و دارای مشتریان بسیاری دربیش از ۱۷۰ کشور جهان می­باشد. شرکت SolarWinds  با شعار مشتری مداری توانسته است با رفع موانع موجود، موجب کاهش هزینه و پیچیدگی نرم­ افزارها شود. این شرکت نرم­ افزارهای مختلفی را جهت مانیتورینگ بخش­های متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات ارائه کرده است. این محصولات که از معروف­ترین محصولات مدیریت و مانیتورینگ شبکه محسوب می­شوند شامل مدیریت سرورها و برنامه­ های کاربردی، مدیریت شبکه، امنیت و لاگ­ها، مدیریت سیستم­های ذخیره­ سازی و ساختار مجازی و همینطور مدیریت پهنای باند و کنترل ایستگاه­های کاری از راه دور می­باشند:

 

نرم­ افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه Orion Network Performance Monitorیا NPM

نرم­ افزار مدیریت پیکربندی شبکه Orion Network Configuration Manager یا NCM

نرم­ افزار مانیتورینگ برنامه­ های کاربردی و سرور Application Performance Monitor یا APM و در نسخه جدیدتر SAM

نرم­ افزار آنالیز کننده ترافیک جریان شبکه Orion Netflow Traffic Analyzer یا NTA

نرم­ افزار ردیاب دستگاه کاربر User Device Tracker یا UDT

نرم­ افزار مدیریت لاگ و رویدادها (SolarWinds Log & Event Manager)

نرم­ افزار مدیریت فضای ذخیره­ سازی (SolarWinds Storage Manager)

 

 

 

PRTG

اگر قصد مانیتور کردن شبکه ای از کوچکی ۱۰ یا ۱۰۰ یا به بزرگی ۱۰۰۰ کامپیوتر را دارید ، و به دنبال یک نرم افزار حرفه ای و قابل اعتماد مانیتورینگ شبکه هستید ، به شما PRTG Network Monitor را پیشنهاد می­کنیم. این نرم افزار به گفته شرکت سازنده ساده ترین و آسانترین راهکار مانیتورینگ شبکه است که می توان آن را بدون دردسر در عرض ۵ دقیقه تنظیم کرد تا در شبکه مشغول به فعالیت شود. این نرم افزار می­تواند به محض بروز اتفاق های غیر عادی در شبکه برای شما پیام اخطار صادر کند، بیش از ۱۵۰ هزار مدیر سیستم در دنیا از این نرم افزار استفاده می­کنند و در شرکت هایی با سایزهای کوچک تا سازمان هایی با ابعاد بزرگ نیز قابل استفاده است.