مجازی سازی

مجازی سازی

راه کارهای مجازی سازی:

ایجاد محیطی برای مجازی سازی سامانه ها، کاری است که نه تنها نیاز به توجه به سخت افزار های فعلی و موجود را دارد، بلکه حتی نیازهای سازمانی را نیز در بر خواهد گرفت. امروزه راه کارهای مجازی سازی تبدیل به یکی از ابزارهای بسیار مهم در مدیریت شبکه شده است، به طوریکه با هزینه نسبتا پایین برای سرور میزبان و البته کارایی بسیار بالا، میتوان بسیاری از ماشین های مجازی را روی یک کامپیوتر واحد مستقر نمود.

     برنامه ریزی برای مجازی سازی سرورها

     ارزیابی عملیات مجازی سازی با استفاده از ابزار های تخصصی

     تعیین ملاحظات برای استقرار و راه اندازی عملیات موجود در محیط مجازی

راه کارهای زیر ساخت دسکتاپ مجازی VDI

با استفاده از این طرح پیشنهادی، شما امکان کنار گذاشتن سیستم‌های سخت‌افزاری (ایستگاه های کاری) سمت کاربران را دارید. با اختصاص زیر ساخت دسکتاپ مجازی به هر کاربر و همچنین تجهیزات مناسب برای اینکار دیگر نگران نگهداری از سخت‌افزار، سیستم‌عامل و نرم‌افزار کاربران خود نخواهید بود. یکی دیگر از کاربردهای این ابزار اختصاص فضای کاری کنترل شده به هر کاربر برای استفاده بیرون از سازمان است.

این راه کار قادر است به طور چشمگیری منابع و داده های سازمان را در یک محیط ذخیره ساز مجازی به منظور مدیریت راحت تر ذخیره نموده و امنیت اطلاعات را نیز تضمین ­نماید. علاوه بر این، با یک معماری مدرن رابط کاربری بسیار کارآمد و مناسبی برای کاربر ارائه خواهد شد تا کاربران ساده تر و سریع تر از گذشته به وظایف خود رسیدگی نمایند.

VMware Horizon

با استفاده از VMware Horizon سازمان ها قادر خواهند بود تا یک زیرساخت VDI  کامل را پیاده سازی کنند. با توجه به این که پلتفرم VMware Horizon متعلق به کمپانی VMware می باشد با دیگر پلتفرم ها و راهکار های این کمپانی به راحتی قابل یکپارچه سازی است. به عنوان مثال با زیرساخت NSX, Vsan, vSphere  و همچنین پلتفرم SDDC این کمپانی به راحتی یکپارچه سازی می­شود. از لحاظ مانیتورینگ نیز VMware می­تواند با استفاده از راهکار VMware vRealize تا سطح Hypervisor  را نیز مانیتورینگ کند.

Microsoft VDI & RDS

یکی دیگر از پلتفرم های پیاده سازی زیرساخت دسکتاپ مجازی، پلتفرم مایکروسافت است، که در سازمان های مختلف بنا بر نیاز آن ها می توان از این پلتفرم استفاده کرد. علاوه بر این می توان گفت که RDSH یکی از پیش نیاز ها برای پیاده سازی بخشی از قابلیت های XenDesktop  و VMware Horizon  است که با استفاده از مایکروسافت RDS در کنار Hyper-v و همچنین مجموعه سیستم سنتر می توان یک زیرساخت خوب VDI را با استفاده از ابزار های مایکروسافت پیاده سازی کرد.

Citrix XenDesktop

این محصول را می توان به عنوان پیشرو در حوزه مجازی سازی دسکتاپ و نرم افزار دانست. با استفاده از سیتریکس XenDesktop که جدیداً با نام Citrix Virtual App & Desktop توسط کمپانی سیتریکس معرفی شده است، سازمان ها می­توانند به راحتی اقدام به پیاده سازی یک زیرساخت کامل VDI کنند. این پلتفرم قادر است تمامی نیاز های سازمان ها را برای راه اندازی VDI برطرف نماید. البته باید توجه داشته که در سیتریکس XenDesktop 7.6 به بعد جهت اتصال کاربران از خارج سازمان نیاز به پیاده سازی ICA Proxy بوده که از جمله بهترین ICA Proxy ها نیز سیتریکس Netscaler می باشد.