مدیریت دوره عمر اطلاعات

خدمات مرکز داده
جولای 16, 2020
تست نفوذ
جولای 16, 2020

ارائه خدمات پشتیبان گیری :

مدیریت دوره عمر اطلاعات یا Information LifeCycle Management (ILM) به مدیریت مجموعه از ابزارهای نرم افزاری اطلاق میشود که وظیفه مدیریت محل ذخیره سازی، کنترل دسترسی، مدیریت کپی های پشتیبان و در یک تعریف کلی اجرای فرایندهایی را برعهده دارد که با استفاده از آن اطلاعات و داده های موجود را به کم هزینه ترین روش ممکن و با بهینه ترین دسترسی در دسترس خواهد داشت. بهره گیری از چنین سامانه هایی در سازمان های متوسط و بزرگ به دلیل نرخ رشد اطلاعات یا حداقل هزینه بالایی که بدلیل نگهداری از حجم بالای اطلاعات حاصل میگردند یک ضرورت بوده و لازم است تا کلیه سازمان ها در سطوح مختلفی از چنین راهکارهایی استفاده نمایند.

 

همه ما میدانیم که مهمترین بخش یک سازمان “کارمندان” ، “داده” ها و “سیستم” های آن مجموعه هستند. حفاظت از داده ها و سیستم ها به دلیل رشد روز افزون آنها در سازمان و پیچیدگی زیر ساخت های آن، سخت و دشوار است. یکی از مشکلات اساسی و ریسک های بزرگی که اکثر مدیران فناوری اطلاعات با آن مواجه هستند خطرات ناشی از امحاء اطلاعات است. دلایل متعددی برای از بین رفتن اطلاعات وجود دارد از جمله باگ های موجود در نرم افزارها، ویروس ها، حذف های تصادفی، خرابی هارد ها و یا بلایای طبیعی همچون آتش سوزی، سیل و … .

 

همه شرکت ها و سازمان ها دارای اموال و دارایی های اطلاعاتی هستند که نیاز به حفاظت از آنها بسیار مهم و حیاتی است و برای تداوم کسب و کار Business Continuity نیازمند آن هستند که یک فرآیند مدیریتی در سطح بالا داشته باشند. این فرآیند شامل بسیاری از راهکارهای اساسی و استانداردی است که برای مدیریت خطرات و تهدیداتی که تجارت یک سازمان را با خطر مواجهه می کند در نظر گرفته شده اند. یکی از این خطرات که بسیاری از سازمانها را تهدید می کند خطرات و بلایایی است که اطلاعات آنها را با خطر از بین رفتن مواجه می کند. این وضعیت برای هر سازمان کوچک و بزرگی قابل تصور است. برای این منظور هر سازمان، نیاز به روال ها و استاندارد هایی دارد که بتواند در موارد تهدید و در هنگام از بین رفتن اطلاعات، در کمترین زمان ممکن آن را بازیابی کرده و سازمان را در روال عادی خود قرار دهد. این فرآیند باید به گونه ای باشد که سیاست های امنیتی آن سازمان را در بر بگیرد.