مانیتورینگ

مانیتورینگ

راه کارهای مدیریت و مانیتورینگ شبکه

امروزه در شبکه های بزرگ و کوچک در تمامی اقصی نقاط جهان فعالیت مانیتورینگ را میتوان چشم همیشه بیدار مدیر شبکه نامید. همچنانکه مدیریت خوب، بدون در اختیار داشتن اطلاعات ناب و امکانات پردازشی مناسب میسر نیست، گرداندن شبکه کامپیوتری بدون رصد کردن وضعیت سرویسها امری بسیار پرمخاطره و هزینه بر است. اگر شما حتی یک مدیر شبکه توانای کامپیوتری باشید، باز بصورت لحظه ای امکان رصد تمامی سرورها، سرویس ها و تجهیزات شبکه برای شما میسر نمی­باشد.

نرم افزار مانیتورینگ Solarwinds

شرکت SolarWinds یکی از بزرگترین تولید کنندگان نرم­ افزارهای مدیریتی در حوزه فناوری اطلاعات می­باشد. این شرکت که درسال ۱۹۹۹ میلادی تاسیس شده و دارای مشتریان بسیاری دربیش از ۱۷۰ کشور جهان می­باشد. شرکت SolarWinds  با شعار مشتری مداری توانسته است با رفع موانع موجود، موجب کاهش هزینه و پیچیدگی نرم­ افزارها شود. این شرکت نرم­ افزارهای مختلفی را جهت مانیتورینگ بخش­های متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات ارائه کرده است. این محصولات که از معروف­ترین محصولات مدیریت و مانیتورینگ شبکه محسوب می­شوند شامل مدیریت سرورها و برنامه­ های کاربردی، مدیریت شبکه، امنیت و لاگ­ها، مدیریت سیستم­های ذخیره­ سازی و ساختار مجازی و همینطور مدیریت پهنای باند و کنترل ایستگاه­های کاری از راه دور می­باشند:

نرم­ افزار مانیتورینگ عملکرد شبکه Orion Network Performance Monitorیا NPM

نرم­ افزار مدیریت پیکربندی شبکه Orion Network Configuration Manager یا NCM

نرم­ افزار مانیتورینگ برنامه­ های کاربردی و سرور Application Performance Monitor یا APM و در نسخه جدیدتر SAM

نرم­ افزار آنالیز کننده ترافیک جریان شبکه Orion Netflow Traffic Analyzer یا NTA

نرم­ افزار ردیاب دستگاه کاربر User Device Tracker یا UDT

نرم­ افزار مدیریت لاگ و رویدادها (SolarWinds Log & Event Manager)

نرم­ افزار مدیریت فضای ذخیره­ سازی (SolarWinds Storage Manager)

نرم افزار مانیتورینگ PRTG

اگر قصد مانیتور کردن شبکه ای از کوچکی ۱۰ یا ۱۰۰ یا به بزرگی ۱۰۰۰ کامپیوتر را دارید ، و به دنبال یک نرم افزار حرفه ای و قابل اعتماد مانیتورینگ شبکه هستید ، به شما PRTG Network Monitor را پیشنهاد می­کنیم. این نرم افزار به گفته شرکت سازنده ساده ترین و آسانترین راهکار مانیتورینگ شبکه است که می توان آن را بدون دردسر در عرض ۵ دقیقه تنظیم کرد تا در شبکه مشغول به فعالیت شود. این نرم افزار می­تواند به محض بروز اتفاق های غیر عادی در شبکه برای شما پیام اخطار صادر کند، بیش از ۱۵۰ هزار مدیر سیستم در دنیا از این نرم افزار استفاده می­کنند و در شرکت هایی با سایزهای کوچک تا سازمان هایی با ابعاد بزرگ نیز قابل استفاده است.

PRTG نیازهای شما برای مانیتورینگ را با توجه به اندازه سازمانتان تعیین می کند و بر همین اساس هزینه های این نرم افزار در مقابل مدل های مشابه بسیار ارزانتر بوده و می­تواند نیازهای شما را برطرف سازد. یکی از زیباترین قسمت های این نرم افزار نصب بسیار ساده و سریع آن است، این نرم افزار برای استفاده های کوچک تا تعداد ۱۰ عدد دستگاه در شبکه بصورت رایگان ارائه می­شود.

تشخیص خودکار دستگاه های موجود در شبکه پس از نصب

رابط کاربری تعاملی و قابل تنظیم

نظارت کامل و دقیق بر کلیه دستگاه های موجود در شبکه

نمایش تنظیمات پیکربندی به صورت سلسله مراتبی درختی با پشتیبانی از ویژگی ارث بری تنظیمات

معماری مدرن و عملکرد بهینه نرم افزاری

کنترل پهنای باند مورد استفاده

بیش از ۵۰ نوع سنسور به منظور فراهم آوردن یک نظارت جامع در شبکه های کوچک یا بزرگ

نظارت بر کارایی و در دسترس بودن اجزای شبکه

امکان کنترل روترها و سوئیچ های شبکه